понедельник, 26 сентября 2022 г.

 11клас УКР.ЛІТ 26.09 

П.ТИЧИНА "ВИ ЗНАЄТЕ, ЯК ЛИПА ШЕЛЕСТИТЬ ?"

Ця поезія належить до жанру пейзажної лірики. Як відомо, ліричні пейзажі – це своєрідна форма художнього пізнання людської душі. Вірш «Ви знаєте, як липа шелестить…» – пейзаж-паралелізм, що нагадує фольклорні зразки, де картини природи пов’язуються з душевними настроями, а події людського життя часто змальовуються як певна паралель до явищ природи. Ось і в цій поезії єдність пейзажного образу й ліричного настрою відчутна досить сильно. Духовна спорідненість ліричного героя зі світом природи передається всією силою барв, мелодій, голосів рідної землі. Картини природи й людські почуття чергуються.

Вірш «Ви знаєте, як липа шелестить» має ознаки різних стилів:


ознаки експресіонізму (посилена увага до природи, все в ній є нерозривною цілістю),

ознаки імпресіонізму (увага до кольорів, звуків),

ознаки символізму (використання символів),

риси неоромантизму (ліричний герой сповнений передчуття змін, щастя, повністю злитий з природою; звернення до фольклору (паралелізм).

Історія написання твору «Ви знаєте, як липа шелестить»

Вірш написаний 1911 року і, за деякими джерелами, є першим друкованим віршем Павла Тичини.  1911 рік — це лише період становлення майбутнього поета як особистості, рік навчання в Чернігові, перші зустрічі з творчою молоддю Чернігівщини. Проте вірш засвідчив неабиякий талант майбутнього символіста. Вірш не належить до жодної збірки, лише пізніше входить до збірки „Сонячні кларнети”.


Темою вірша є вираження емоцій, які народжуються в душі юного ліричного героя, перших і тендітних почуттів кохання.


Ідейне навантаження вірша не чітке. Тут змішані хвилюючі ноти передчуття щастя і глибинне злиття з природою, а  отже, уславлення гармонії.


“Ви знаєте, як липа шелестить?” ліричний герой

Ліричний герой – закоханий юнак, сповнений почуттів, він звертається з риторичними запитаннями до уявних опонентів, які теж мають відчувати те, що і він, він закликає до рішучості, проте сам не виявляє цієї рішучості. Лише щира, закохана душа здатна бачити символічні образи природи, а закохані, очевидно, бачать спільні образи. І тому риторичне питання на початку вірша трансформується в риторичне ствердження. Ліричний герой знайшов однодумців, він не самотній  у своїх почуттях!


Головних героїв тут цілий ряд. Безперечно, спочатку варто відзначити кохану, яка абсолютно не візуальна, вона навіть бездіяльна, бо просто спить… Але і у своєму сні вона – це все для ліричного героя.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО 

https://www.youtube.com/watch?v=0kAJXIYww4s

https://www.youtube.com/watch?v=DC7zlPdQiAc

ВИКОНАЙТЕ 

https://zno.osvita.ua/ukrainian/tag-pavlo_tichina/

ВИКОНАЙТЕ ПИТАННЯ 5,7,10,17,19,20






Комментариев нет:

Отправить комментарий